W sobotę rozegrane zostały pierwsze eliminacje do cyklu Speedway European Championships. w Krsko oraz Daugavpils triumfowali żużlowcy, którym przed startem dawano największe szanse na zwycięstwo. Z obydwu eliminacji do Challenge'a awansował opięciu zawodników.
W Daugavpils najlepszy był Duńczyk, Michael Jepsen Jensen, który jedyną porażkę zanotował w ostatnim swoim biegu. Jego pogromcą został Patryk Dudek, który zajął trzecie miejsce. O kolejności na podium zdecydował bieg dodatkowy, który zwyciężył Andżejs Lebedevs. Tuż za podium zawody ukończył były mistrz świata juniorów, Maciej Janowski. Ostatnim, który awansował do Challenge'a w Debreczynie jest Kjastas Puodżuks. Rezerwowym na Węgrzech będzie Renat Gafurow, który w ostatniej chwili zastąpił Aleksandra Loktajewa.
Wyniki:
1. Michael Jepsen Jensen (Dania) - (3,3,3,3,2) 14
2. Andrzej Lebiediew (Łotwa) - (3,2,3,w,3) 11+3
3. Patryk Dudek (Polska) - (2,0,3,3,3) 11+2
4. Maciej Janowski (Polska) - (3,2,2,2,2) 11+1
5. Kjastas Puodżuks (Łotwa) - (0,3,2,3,3) 11+0
---
6. Renat Gafurow (Rosja) - (2,2,3,1,2) 10
---
7. Josef Franc (Czechy) - (3,2,1,1,3) 10+2
8. Rory Schlein (Australia, lic. brytyjska) - (2,1,1,3,1) 8
9. Dennis Andersson (Szwecja) - (1,3,0,2,1) 7
10. Tero Aarnio (Finlandia) - (1,3,1,2,0) 7
11. Andriej Kudriaszow (Rosja) - (2,t,2,2,1) 7
12. Max Dilger (Niemcy) - (1,1,2,0,1) 5
13. Eduard Krcmar (Czechy) - (0,1,0,1,2) 4
14. Siergiej Darkin (Rosja) - (1,u,0,1,0) 2
15. Iwan Pleszakow (Łotwa) - (1,1,d) 2
16. Adrian Gheorghe (Rumunia) - (0,0,0,d,ns) 0
17. Stanisław Mielniczuk (Ukraina) - (w,-,-,-,ns) 0
18. Wiaczesław Giruckis (Łotwa) - (w) 0
Bieg po biegu:
1. Franc, Dudek, Darkin, Krcmar
2. Jensen, Gafurow, Dilger, Puodżuks
3. Lebiediew, Schlein, Aarnio, Mielniczuk (w)
4. Janowski, Kudriaszow, Andersson, Gheorghe
5. Aarnio, Franc, Dilger, Giruckis (w) (Kudriaszow - t)
6. Puodżuks, Janowski, Schlein, Dudek
7. Jensen, Lebiediew, Krcmar, Gheorghe
8. Andersson, Gafurow, Pleszakow, Darkin (u)
9. Lebiediew, Puodżuks, Franc, Andersson
10. Dudek, Dilger, Pleszakow, Gheorghe
11. Gafurow, Janowski, Aarnio, Krcmar
12. Jensen, Kudriaszow, Schlein, Darkin
13. Jensen, Janowski, Franc, Pleszakow (d)
14. Dudek, Kudriaszow, Gafurow, Lebiediew (w)
15. Schlein, Andersson, Krcmar, Dilger
16. Puodżuks, Aarnio, Darkin, Gheorghe (d)
17. Franc, Gafurow, Schlein, Gheorghe (ns)
18. Dudek, Jensen, Andersson, Aarnio
19. Puodżuks, Krcmar, Kudriaszow, Mielniczuk (ns)
20. Lebiediew, Janowski, Dilger, Darkin
Bieg dodatkowy o VI miejsce:
21. Gafurow, Franc
Bieg dodatkowy o II miejsce:
22. Lebiediew, Dudek, Janowski, Puodżuks
W drugim turnieju eliminacyjnym w słoweńskim Krsko również obyło się bez niespodzianek. Triumfował Łotysz, Maksim Bogdanows, który w biegu dodatkowym pokonał Przemysława Pawlickiego i Andrieja Karpowa. Czwarte miejsce zajął Chorwat, Jurica Pavlic, a ostatnie dające przepustkę do Debreczyna, Duńczyk Hans Andersen. Drugim rezerwowym w Challenge'u będzie Daniel Nermark, który w dodatkowym biegu pokonał Duńczyka Andersa Thomsena.
Wyniki:
1. Maksim Bogdanow (Łotwa) - 13+3(3,1,3,3,3)
2. Przemysław Pawlicki (Polska) - 13+2(2,3,2,3,3)
3. Andriej Karpow (Ukraina) - 13+1(3,3,3,2,2)
4. Jurica Pavlic (Chorwacja) - 12(3,3,2,1,3)
5. Hans Andersen (Dania) - 11 (2,3,1,3,2)
-----
6. Daniel Nermark (Szwecja) - 9+3(0,2,3,2,2)
-----
7. Anders Thomsen (Dania) - 9+2 (1,2,2,1,3)
8. Norbert Magosi (Węgry) - 9+d (0,2,3,3,1)
9. Matic Voldrih (Słowenia) - 8 (2,2,1,2,1)
10. Michele Paco Castagna (Włochy) - 6 (1,1,0,2,2)
11. Christian Hefenbrock (Niemcy) - 6 (1,1,2,1,1)
12. Aleksander Conda (Słowenia) - 3 (3,-,-,-,-)
13. Daniel Gappmaier (Austria) - 3 (2,0,1,0,0)
14. Ondrej Smetana (Czechy) - 3 (0,0,1,1,1)
15. Mattia Carpanese (Włochy) - 2 (1,1,0,0,0)
16. Henry van der Steen (Holandia) - 0 (0,0,0,0,0)
17. Denis Stojs (Słowenia) - 0 (0,0,0)
18. Maks Gregoric (Słowenia) - 0 (0)
Bieg po biegu:
1. Karpow, Andersen, Castagna, Nermark
2. Conda, Gappmaier, Carpanese, van der Steen
3. Bogdanow, Voldrih, Hefenbrock, Magosi
4. Pavlic, Pawlicki, Thomsen, Smetana
5. Pawlicki, Nermark, Bogdanow, Gappmaier
6. Pavlic, Voldrih, Castagna, van der Steen
7. Andersen, Thomsen, Hefenbrock, Stojs
8. Karpow, Magosi, Carpanese, Smetana
9. Nermark, Hefenbrock, Smetana, van der Steen
10. Magosi, Thomsen, Gappmaier, Castagna
11. Bogdanow, Pavlic, Andersen, Carpanese
12. Karpow, Pawlicki, Voldrih, Stojs
13. Magosi, Nermark, Pavlic, Stojs
14. Pawlicki, Castagna, Hefenbrock, Castagna
15. Andersen, Voldrih, Smetana, Gappmaier
16. Bogdanow, Karpow, Thomsen, van der Steen
17. Thomsen, Nermark, Voldrih, Carpanese
18. Bogdanow, Castagna, Smetana, Gregoric
19. Pawlicki, Andersen, Magosi, van der Steen
20. Pavlic, Karpow, Hefenbrock, Gappmaier
Bieg dodatkowy o 6. miejsce:
21. Nermark, Thomsen, Magosi (d/s)
Bieg dodatkowy o 1. miejsce:
22. Bogdanow, Pawlicki, Karpow
Trzecia runda eliminacyjna odbędzie się 25. maja w Żarnowicy.