Wygrane turnieje SEC 3
Pierwsza wygrana runda SEC 19.09.2014, Częstochowa, Polska
Ostatnia wygrana runda SEC 20.08.2016, Togliatti, Rosja
Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej 3 (2013)

Brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Europy z 2013 roku.  Jego akcje powodują ciarki i zwiększenie poziomu adrenaliny nie tylko u kibiców.  Niezwykle widowiskowo jeżdżący zawodnik.

Swoją karierę w Polsce rozpoczął od najniższego szczebla, kiedy to do drugiej ligi zgłosił się łotewski zespół Lokomotiv Daugavpils. Po pięciu sezonach postanowił spróbować swoich sił w ekstralidze.  To był strzał w dziesiątkę częstochowskich działaczy. Łaguta od początku skradł serca miejscowych fanów niezwykle efektownymi szarżami po zewnętrznej części toru. W sezonie 2013, w trakcie półfinałowego meczu z Unibaksem Toruń, Grisza wcisnął się pomiędzy dwójkę torunian, doprowadzając kibiców do szaleńczej radości.

Korzystając z kontuzji kilku zawodników oraz dzięki swojej dobrej postawie, Łaguta w ostatnim turnieju SEC w 2013 roku awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw,  tym samym zapewniając sobie stałe miejsce w cyklu na przyszły rok. Niestety, groźna kontuzja nie pozwoliła mu w pełni uczestniczyć w zawodach o mistrzostwo Europy. Grisza do ścigania wrócił dopiero na wielki finał w Częstochowie, który... wygrał! W SEC Challenge w Toruniu zajął szóste miejsce z 10 punktami na koncie.

W sezonie 2015 Łaguta zajął szóste miejsce, pierwsze niedające utrzymania w cyklu.  Bez wątpienia Rosjanin najlepiej wspominać będzie turniej w Kumli. W Szwecji - pomimo niezbyt dużej liczby uzbieranych punktów - awansował, poprzez bieg ostatniej szansy, do wielkiego finału i ostatecznie stanął na podium, tuż obok triumfatora tych zawodów - Emila Sajfutdinowa.

Widowiskowy styl jazdy Griszy spowodował, iż otrzymał on stałą dziką kartę na sezon 2016. Kto wie – gdyby nie absencja w pierwszej rundzie, być może Rosjanin został by złotym medalistą mistrzostw europy. Zwycięstwa w Daugavpils i Togliatti sprawiły, że Łaguta był głównym kandydatem do zwycięstwa w cyklu SEC, a Rybnicki tor, na którym ściga się w lidze polskiej miał być dodatkowym atutem. Łaguta zaczął świetnie, ale w trzecim starcie został wykluczony i stracił cenne punkty. Podczas gdy Grisza popełniał błędy, czołówka jechała perfekcyjnie. W ostatecznym rozrachunku starszy z braci Łagutów nie awansował do finału rybnickiej rundy i cały cykl Speedway Euro Championship zakończył na czwartej pozycji z dorobkiem 37 punktów.