Pseudonim: "Vacek"
Bohater sportowy: Greg Hancock, Leigh Adams
Silniki: GM
Najwyższe miejsce w klasyfikacji generalnej 2 (2016)

Sezon 2014 był dla Vaclava Milika zdecydowanie najlepszy w całej żużlowej karierze. Kończąc wiek juniora zdobył tytuł Indywidualnego Młodzieżowego Mistrza Europy, po emocjonującej walce zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Czech, a parze z Eduardem Krcmarem zwyciężył w Divisovie w zawodach o Mistrzostwo Europy Par. Milik był wówczas najlepiej punktującym zawodnikiem turnieju, a w decydującym biegu okazał się lepszy od starych wyjadaczy: Sebastiana Ułamka i Damiana Balińskiego.
Do pełni szczęścia zabrakło mu medalu w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów - "Vacek" spalił się jednak psychicznie w ostatnich zawodach w Pardubicach i stracił praktycznie pewny krążek na rzecz Duńczyka Michelsena.

Od dwóch sezonów w barwach Betard Sparty Wrocław i od początku stał się pewnym punktem zespołu zaskakując nawet największych ekspertów. Pokazuje, że wielki talent odziedziczył po ojcu. Na początku minionego sezonu dostał od organizatorów wielki kredyt zaufania w postaci przyznania stałej dzikiej karty na cykl SEC 2016. Milik nie zawiódł organizatorów oraz kibiców i wykorzystał daną mu szansę. Bardzo dobre, a przede wszystkim równe występy we wszystkich czterech rundach cyklu doprowadziły czeskiego zawodnika do tytuły wicemistrza Europy.