Udostępnij na:
Facebook
Twitter
Google+

Siedmiu reprezentantów Polski powalczy o udział w tegorocznym cyklu Speedway Euro Championship, którego inauguracja zaplanowana jest na 30 czerwca na toruńskiej Motoarenie. Nazwiska zawodników, którzy na początku maja wezmą udział w eliminacjach do tegorocznej edycji mistrzostw Europy, ogłoszone zostały po finale Złotego Kasku.

Awans do międzynarodowych eliminacji, które odbędą się 1 i 6 maja, wywalczyło siedmiu zawodników, którzy rywalizowali podczas piątkowego finału Złotego Kasku w Zielonej Górze. Mowa o Przemysławie Pawlickim, Januszu Kołodzieju, Adrianie Miedzińskim, Kacprze Gomólskim, Jakubie Jamrogu, Mateuszu Szczepaniaku oraz o Piotrze Protasiewiczu.

Aż czterech z wyżej wymienionych zawodników posiada doświadczenie w cyklu, z racji startowania w minionych jego edycjach. Najbardziej doświadczonym polskim żużlowcem w rozgrywkach SEC, ze wspomnianego grona, jest Janusz Kołodziej. Wychowanek Unii Tarnów startuje w cyklu od 2014 roku. W pierwszym sezonie walki o tytuł najlepszego zawodnika „Starego Kontynentu”, Kołodziej wywalczył piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, dzięki czemu zapewnił sobie miejsce w cyklu 2015, w którym… również zajął piątą pozycję, uprawniającą do startów w kolejnym roku. Niestety, miniony sezon w rozgrywkach SEC nie był udany dla „Koldiego”, który z zaledwie 24 punktami na koncie, zajął 11 pozycję.

Kolejnym zawodnikiem, mającym na swoim koncie najwięcej biegów ”objechanych” w ramach Speedway Euro Championship jest Przemysław Pawlicki. Zawodnik gorzowskiej Stali, walczył o indywidualne mistrzostwo Europy w latach 2015-2016, zajmując za każdym razem ósmą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu.

Po jednym pełnym sezonie w rozgrywkach SEC mają natomiast Adrian Miedziński i Piotr Protasiewicz. „Miedziak”, walczył o miano najlepszego zawodnika Europy w 2014 roku, jednak nie był to dla niego udany sezon. Wychowanek Apatora zajął 11. pozycję w klasyfikacji generalnej i pożegnał się z cyklem.

Piotr Protasiewicz brał natomiast udział w edycji mistrzostw w 2015 roku, te rozgrywki, nie były jednak udane dla wychowanka Falubazu Zielona Góra, który został sklasyfikowany na 12. miejscu z 20 punktami. Warto zaznaczyć jednak, że startował w trzech z czterech turniejów tamtej edycji.

Absolutnymi debiutantami w tym gronie są natomiast Jakub Jamróg, Mateusz Szczepaniak i Kacper Gomólski. Cała trójka zawodników startuje na co dzień w Nice Polskiej Lidze Żużlowej, będąc wyróżniającymi się zawodnikami w swoich klubach.

Harmonogram eliminacji reprezentantów Polski do cyklu Speedway Euro Championship:

Nowa data finału SEC jest już znana

Znana jest nowa data ostatniej rundy cyklu SEC. Tegoroczna walka o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy na żużlu rozstrzygnie się w Lublinie, 14 października o godz. 18:30.

17.09.17
Finał SEC ponownie przełożony

Decyzją Jury, złożonej z członków FIM Europe, przełożony pierwotnie na poniedziałek, finał Speedway Euro Championship, został ponownie odwołany. Powodem odwołania zawodów jest zły stan toru oraz prognozowane silne opady deszczu w nocy z niedzieli na poniedziałek.

17.09.17
W poniedziałek powtórka wielkiego finału SEC

Czas na drugie podejście do wielkiego finału Speedway Euro Championship. W poniedziałek, 18 września o godz. 20:00, najlepsi żużlowcy Starego Kontynentu ponownie zameldują się przy Alejach Zygmuntowskich 5, aby rozstrzygnąć kwestie przydziału medali Indywidualnych Mistrzostw Europy.

16.09.17
Finał SEC przełożony na poniedziałek

Decyzją Jury złożonego z członków Międzynarodowej Federacji Żużlowej, FIM Europe, sobotni finał indywidualnych mistrzostw Europy na żużlu został odwołany. Nowy termin został ustalony na poniedziałek, 18 września na godzinę 20:00.

16.09.17
Trening w Lublinie odwołany

Oficjalny trening przed finałową rundą SEC decyzją Jury, został odwołany. W tej chwili w Lublinie pada, dlatego organizatorzy w trosce o stan toru postanowili nie podejmować niepotrzebnego ryzyka.

15.09.17
Po dwóch seriach wszystko może się zmienić

Cztery punkty to niewiele. Po dwóch seriach startów, Andzejs Lebedvs nie musi być już liderem Speedway Euro Championship 2017. Vaclav Milik jest tuż za Łotyszem. Po stronie czeskiego zawodnika stoi wiele argumentów, które przemawiają za tym, by to właśnie on został nowym mistrzem Europy. Jednym z nich jest fakt, że w bezpośrednich pojedynkach, to Lebedevs oglądał częściej plecy Milika, a nie na odwrót.